DN-19 TRAY-1-1000
Login for pricing
Stock: 47
1U fixed shelf for racks from 1000 mm depth 44x483x737 mm, up to 100 kg, grey (RAL 7035)
  • Fixed installation
  • sturdy, perforated steel sheet
  • incl. fixing material
  • 4-point fixing (front- and rear 19" profile rails)
More Information
SKU DN-19 TRAY-1-1000
EAN 4016032135487
Manufacturer Digitus
Availability Y
- Perfect for storage of components which are not 483 mm (19”) suitable
- Slim design which takes space of 1 height unit
- Easy and quick to mount or dismount
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the two front 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a high load capacity, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable.
Features
Size (imperial)48.3 cm (19")
Rack capacity1U
Maximum weight capacity100 kg
Product colourGrey
Harmonized System (HS) code85389099
Country of originChina
Weight & dimensions
Package volume16043.8 cm³
Package width425 mm
Package depth755 mm
Package weight4.94 kg
Size (imperial)48.3 cm (19")
Maximum weight capacity100 kg
Packaging data
Package volume16043.8 cm³
Package width425 mm
Package depth755 mm
Package weight4.94 kg
Technical details
Size (imperial)48.3 cm (19")
Rack capacity1U
Dimensions (WxDxH)483 x 720 x 50 mm
Colour
Product colourGrey
Logistics data
UK Trade Tariff code94039910
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Digitus Shelf for Fixed Installation in 483 mm (19") Cabinets Digitus Shelf for Fixed Installation i... Login for pricing
Digitus Extendible Shelf for 483 mm (19") Cabinets Digitus Extendible Shelf for 483 mm (1... Login for pricing
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 44lb/20kg - 16" Deep Tray, Black StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un... Login for pricing
Digitus Shelf for Fixed Installation in 483 mm (19") Cabinets Digitus Shelf for Fixed Installation i... Login for pricing