DB-600109-020-W
Login for pricing
Stock: 581
Type C to lightning MFI C94, 2M filling+AL+B jacket PVC wh.OD:3.5mm,20V/3A 60W
  • Supports fast charging for the following models:
  • Chipset: C94
  • Underprotected: Fast charging function
  • Data rate: 480 Mbit/s
  • Technical attributes:
  • Core material: CU
  • Connection 1: Apple Lightning 8-pin, plug
  • Connection 2: USB C, plug
  • AWG: 30
  • Color connections: nickel
  • Cable color: white
  • Hood: Plastic (PVC)
  • Contact surface: gold-plated
  • Length: 2m
  • Shielding: Double shielded
More Information
Connector 2 USB C
Connector 1 Lightning
Cable length 2 m
SKU DB-600109-020-W
EAN 4016032481577
Manufacturer Digitus
Availability Y
Ideal data and charging cable - 100% MFI-certified, compatible with all Lightning devices
- MFI certification - compatible with all Lightning devices (C89 Chipset)
- Supports fast charging for compatible end devices
- Supports a charging current of up to 20V/3A 60W
- Ideal for synchronizing and charging devices with a lightning connection using the computer
- Charge your devices with Lightning connection using any USB charger of your choice
- Suitable for data backup in music editing programs such as iTunes
- Copy your data such as videos, music or images in no time at all
- High tensile strength and long service life
- Perfect second charging cable for bridging long distances
Features
Cable length2 m
Connector 1Lightning
Connector 2USB C
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Connector contacts platingGold
Product colourWhite
USB versionUSB 2.0
Plug and PlayYes
Maximum data transfer rate480 Mbit/s
Magnetically shieldedYes
Connector materialNickel
Country of originChina
CertificationMFI
Power
Input voltage9 V
Input current (max)2 A