AK-600110-020-S
Login for pricing
Stock: 1229
USB Silicone charging cable, USB-C - Lightning 2m, USB 2.0, 60W, black
  • Supports data transfer rates of 480 Mbit/s
  • Backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1
  • Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
  • Durable cable with a service life of up to 25,000 bends (based on internal tests)
  • Type C plug can be used on both sides
  • MFI-certified
More Information
Connector 2 USB A
Connector 1 Lightning
Cable length 2 m
SKU AK-600110-020-S
EAN 4016032495987
Manufacturer Digitus
Availability Y
Fast charging and synchronization with the high-quality and soft silicone connection cable
- Includes cable tie/cable loop for neat and tidy storage.
- Transfer speed up to 480Mbps (USB 2.0)
Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.
Features
Cable length2 m
Connector 1Lightning
Connector 2USB A
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Connector contacts platingNickel
Product colourBlack
USB versionUSB 2.0
Cable materialCopper
Plug and PlayYes
Maximum data transfer rate480 Mbit/s
Magnetically shieldedYes
Power
Output voltage20 V
Output current (max)3 A
Power60 W
Certificates
Compliance certificatesMfi
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package width210 mm
Package depth17 mm
Package height115 mm