DB-340301-020-S
Login for pricing
Stock: 603
DisplayPort Adapter Cable, Type DP-DVI (24+1) M/M, 2.0m, w/interlock, Full HD, DP 1.1a, bl
- Digital Full HD, Dual Link
- Max. supported Video Resolution: 1920 x 1080 p with 60 Hz
- Supported transmission modes: RBR, HBR, HBR2
- Maximal bandwidth: 10,8 Gbps
- HBR-Version/transfer mode: HBR1 (2,70 Gbit/s per lane)
- HDCP-Version: HDCP 1.3
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DB-340301-020-S |
| EAN | 4016032292234 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Full HD resolution of up to 1080p
- Resolution up to 1920×1080 at 60 Hz.
- Clear and sharp display - Full HD resolution
- Save and reliable connection
- Save and reliable connection
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 2 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Certification | CE |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Width | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight | 120 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 250 g |
| Package volume | 2448 cm³ |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 250 g |
| Package volume | 2448 cm³ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 295 mm |
| Master (outer) case length | 335 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |