DN-10-ORG-1-2U-B
Login for pricing
Stock: 1217
254 mm (10") 0.5U cable brush management panel 22x254x10 mm, color black (RAL 9005)
  • Steel sheet
  • Complete with mounting material
  • Cable aperture height: 12 mm
More Information
SKU DN-10-ORG-1-2U-B
EAN 4016032473992
Manufacturer Digitus
Availability Y
Ideal for small network projects and SoHo solutions.
- Provides tidy cable management
- Slim design that only takes up 0.5 height units
- Quick and easy installation or removal
The cable brush strips are attached to the 254 mm (10") profile rails. The opening has a brush strip that prevents damage to routed cables and therefore enables optimum cable management in your 254 mm (10") network or server enclosure.
Features
TypeCable management panel
Size (imperial)25.4 cm (10")
Rack capacity0.5U
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Country of originTurkey
Weight & dimensions
Package volume291.5 cm³
Package width265 mm
Package height20 mm
Package depth55 mm
Package weight95 g
Depth (max)2.2 cm
Width254 mm
Size (imperial)25.4 cm (10")
Depth12 mm
Packaging data
Package volume291.5 cm³
Package width265 mm
Package height20 mm
Package depth55 mm
Package weight95 g
Technical details
TypeCable management panel
Size (imperial)25.4 cm (10")
Rack capacity0.5U
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width500 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height515 mm
Master (outer) case gross weight19 kg
Master (outer) case volume77250 cm³
Products per master (outer) case200 pc(s)
UK Trade Tariff code73269098
You may also be interested in
Compare Products
Product Digitus 254mm (10") cable entry Digitus 254mm (10") cable entry Login for pricing
Digitus Shelf for fixed installation in 483 mm (19") cabinets Digitus Shelf for fixed installation i... Login for pricing
StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mounting Bracket for Patch Panels StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mount... Login for pricing
Digitus Blank Panel for 483 mm (19") Cabinets Digitus Blank Panel for 483 mm (19&quo... Login for pricing
Digitus Cable Management Panel with Brush Strip for 483 mm (19") Cabinets, 1U Digitus Cable Management Panel with Br... Login for pricing