TBDOCK-180W
Login for pricing
Available for backorder
180 W, 2 x USB 2.0, 3 x USB 3.0, Gigabit Ethernet, 1 x Thunderbolt 3 (USB-C)
More Information
Product colour Black
SKU TBDOCK-180W
EAN 5711783863700
Manufacturer DELL
Availability N
One dock. One cable. Ultimate Performance.
The Dell Thunderbolt™ Dock TB16 -180W with Intel® Thunderbolt 3 technology is the ultimate docking solution, designed for power users and traditional workstation clients, creating the ability to connect up to three FHD displays, two 4K displays, or one 5K display at 60Hz. Data transfers up to 40 Gbps allow lightning-fast transfers of larger files such as video editing files.
Small footprint and big flexibility
The Dell Thunderbolt™ Dock TB16 -180W is small in size—just 5.7 x 5.7 x 2 inches (145 x 145 x 51mm). By connecting one cable to your laptop, you can get access to a wide variety of ports, enhancing productivity.
One source for power
The Dell Thunderbolt™ Dock TB16 -180W can provide power to your laptop (at 19.5V) and can also provide power to attached Thunderbolt™ 3 peripherals. With the ability to provide up to 60W of power to an external Thunderbolt™ 3 device, this version is best for Dell Latitude and XPS notebooks and 2-in-1s with a Thunderbolt™ 3 port that require up to 65W of power.
Connections and Features:
- Supports 3 displays
- Two USB 2.0 ports;
- Three USB 3.0 ports;
- Thunderbolt 3 (USB-C) port;
- Speaker output (rear);
- Combo audio (front);
- Gigabit Ethernet;
- Kensington Lock Slot;
- 7.4 mm DC-IN Power Input.
Overview
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
Thunderbolt 3 ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceThunderbolt 3
USB 2.0 ports quantity2
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-C
Line-outYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
VGA (D-Sub) ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Mini DisplayPorts quantity1
Microphone inNo
Headphone outputs1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Brand compatibilityDell
Cable lock slotYes
LED indicatorsYes
Cable lock slot typeKensington
Technical details
Brand compatibilityDell
Cable lock slotYes
Harmonized System (HS) code84733020
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Power consumption (max)180 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Indication
LED indicatorsYes
Weight & dimensions
Weight720 g
Width145 mm
Depth145 mm
Height51 mm