PM9100-433RBK20
Login for pricing
Stock: 9
1D, 433 MHz, RS-232, RS-485, IP65, Li-Ion 2150 mAh, 212x110x74 mm, 405 g, RS-232 kit
Category: Barcode Readers
| Product colour | Black,Yellow |
|---|---|
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | LED |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| SKU | PM9100-433RBK20 |
| EAN | 5706998814814 |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Yaw reading angle | -70 - 70° |
| Tilt reading angle | -45 - 45° |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D |
| Pitch reading angle | -75 - 75° |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 50 m |
| Operating frequency | 433 MHz |
| Performance | |
| Protection features | Shock resistant |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption | 500 mA |
| Power source type | Battery |
| Battery life | 4 h |
| Number of reads per charge | 50000 |
| Input voltage | 10 - 30 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2150 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 212 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 74 mm |
| Weight | 405 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Cables included | RS-232 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |