Datalogic PM9600-DKHP433RK10 barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D Laser Black, Yellow
SKU
PM9600-DKHP433RK10
Login for pricing
Stock: 117
1D/2D, 1280×800, 433 Mhz, 1.8" OLED, 16 keys, USB, 19.8 x 14 x 7.9 cm, 455 g
- Snappy omnidirectional reading on 1D, stacked and 2D codes, postal codes
- Standard Range and High Performance models
- Water and Particulate Sealing Rating: IP65 and IP67; Cradle IP65; 10 million hits trigger
- Center of gravity design
- White light illumination
- High visibility OLED Display with 4-Keys /16-Keys keypad options
- Datalogic’s 3GLTM (3 Green Lights) technology and loud beeper for good-read feedback
- Datalogic’s MotionixTM motion-sensing technology
- Wireless Charging reducing total cost of ownership
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | USB |
|---|---|
| Product colour | Black,Yellow |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | Laser |
| SKU | PM9600-DKHP433RK10 |
| EAN | 5715063029428 |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
PowerScan PM9600, High Performance, 433MHz, Display/16-Key Keypad, Removable Battery, USB Kit (Kit includes Scanner, cradle BC9630-433, Cable CAB-552, Power Supply 8-0935 and Power Cord 6003-0940)
Bullet Proof Your Traceability Targets
Future Proof Your Connectivity
Putting Power into Your Hands
Taking Wireless to The Next Level
Ensuring Even Better Cost of Ownership
Future Proof Your Connectivity
Putting Power into Your Hands
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Yaw reading angle | -52 - 52° |
| Wavelength | 630 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -52 - 52° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Operating frequency | 433 MHz |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Keys quantity | 16 keys |
| Display technology | OLED |
| Built-in display | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Buzzer | Yes |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Print contrast | 15% |
| Vibration function | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Keys quantity | 16 keys |
| Power | |
| Power consumption | 480 mA |
| Power source type | Battery |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Number of batteries supported | 1 |
| Charging time | 3.2 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Input voltage | 5 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3350 mAh |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 455 g |
| Technical details | |
| Display technology | OLED |
| Built-in display | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Charging base | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |