Datalogic PM9600-DKAR433RB barcode reader Handheld bar code reader 1D/2D Black, Yellow
SKU
PM9600-DKAR433RB
Login for pricing
Stock: 9
PowerScan PM9600-AR, Auto Range, 433 MHz, Display/16-key Keypad, Removable Battery
Category: Barcode Readers
| Standard interfaces | RF Wireless,RS-232,USB |
|---|---|
| Product colour | Black,Yellow |
| Scanner type | 1D/2D |
| Connectivity technology | Wireless |
| SKU | PM9600-DKAR433RB |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
Bullet Proof Your Traceability Targets
Future Proof Your Connectivity
Putting Power into Your Hands
Taking Wireless to The Next Level
Ensuring Even Better Cost of Ownership
9600 Auto Range Series
The 9600 series is also available in a full suite of Auto Range (AR) products to provide the best solution for different necessities. It includes a corded desk models (PD9600 AR), cordless models featuring Datalogic’s STAR 433 MHz Cordless System™ 2.0 proprietary radio (PM9600 AR) and full keypad/display options, and cordless Bluetooth® 5.0 models (PBT9600AR).
9600 DPX Series
The 9600 series is now available in a full suite of industrial DPX models for DPM and label-based codes, mainly targeting traceability applications in Automotive, Aerospace, Tires and Electronics and also used in Healthcare for tracking medical devices in hospitals. It includes a corded desk models (PD9600 DPX), cordless models featuring Datalogic’s STAR 433 MHz Cordless System™ 2.0 proprietary radio (PM9600-D DPX) with full keypad/display options, and a cordless Bluetooth® 5.0 model (PBT9600 DPX).
Future Proof Your Connectivity
Putting Power into Your Hands
9600 Auto Range Series
9600 DPX Series
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 128, Code 39, GS1 DataBar, JAN, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Yaw reading angle | -52 - 52° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -52 - 52° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 150 m |
| Operating frequency | 433 MHz |
| Performance | |
| Keys quantity | 16 keys |
| Display technology | OLED |
| Built-in display | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Design | |
| Keys quantity | 16 keys |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Charging time | 3.2 h |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3350 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 455 g |
| Technical details | |
| Display technology | OLED |
| Built-in display | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |