SRT96RMBP
Login for pricing
Stock: 90
APC SRT96RMBP Smart-UPS On-Line - External Battery Pack, Rackmountable
More Information
SKU SRT96RMBP
EAN 0731304317739
Manufacturer APC
Availability Y
Extend runtime
Extend lifespan
Easy to use
Warranty Extension
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
Features
Battery technologyLead acid
Battery capacity1010 VAh
Battery voltage96 V
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
CompatibilityAPC Smart-UPS
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)203.76
Weight & dimensions
Weight40.6 kg
Width432 mm
Height85 mm
Depth594 mm
Packaging data
Package width831 mm
Package height239 mm
Package depth599 mm
Package weight44.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3048 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery... Login for pricing
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (... Login for pricing