AOC G3 25G3ZM/BK computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black, Red
SKU
25G3ZM/BK
Login for pricing
Stock: 200
Screen size (inch) 24.5, Panel resolution 1920x1080, Refresh rate 240 Hz, Response time MPRT 0.5 ms, Panel type VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, Display Port DisplayPort 1.2 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
Display 24.5" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Gaming
SKU 25G3ZM/BK
EAN 4038986140911
Manufacturer AOC
Availability Y
Product Family G3
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
HDMI
HDMI
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) is supported by the current gaming consoles, current GPUs, set-top boxes, supporting the HDCP digital content protection system. HDMI 1.3-1.4b versions support up to 144 Hz refresh rate@1080p and 75 Hz@1440p, while HDMI 2.0-2.0b versions support 240Hz@1080p, 144Hz@1440p and 60 Hz@2160p (4K).
Height adjustable Stand
Height adjustable Stand
Full Ergonomics
Full Ergonomics
24.5” FHD VA display with Adaptive Sync, low input lag and 1 ms GTG
The AOC 25G3ZM/BK meets the needs of both eSports, competitive gamers, and casual gamers as well. It offers a responsive 24.5” VA panel with FHD resolution, ShadowControl and super contrast ratio of 3000:1. Be the fastest in action with 240Hz refresh rate, Adaptive Sync, 1ms GTG and low input lag.
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density90 ppi
Colour gamut92%
Maximum refresh rate240 Hz
sRGB coverage (typical)100%
HD typeFull HD
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal62.2 cm (24.5")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
DCI-P3 coverage92%
Display diagonal (metric)62.23 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)0.5 ms
Anti-glare screenYes
Multimedia
Built-in microphoneNo
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack/Red
Detachable standYes
Exterior finish typeMatt
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)328.9 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)557.3 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack/Red
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Warranty period3 year(s)
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.24 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 23°
PivotYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)25 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1336815
Weight & dimensions
Height (without stand)328.9 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)557.3 mm
Width (with stand)557.3 mm
Depth (with stand)258.8 mm
Height (with stand)503 mm
Weight (with stand)4.24 kg
Package width620 mm
Package depth160 mm
Package height541 mm
Package weight6.34 kg
Packaging data
Package width620 mm
Package depth160 mm
Package height541 mm
Package weight6.34 kg
Cables includedAC
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Cables includedAC
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Sustainability
Other features
Exterior finish typeMatt
DCI-P3 coverage92%
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)328.9 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)557.3 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product AOC G3 25G3ZM/BK computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black, Red AOC G3 25G3ZM/BK computer monitor 62.2... Login for pricing