We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black

144Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.

0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.

QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.

IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
Experience enhanced visuals with HDR10
HDR10 technology takes picture quality to the next level, seamlessly enhancing the synchronization between your device and monitor. Enjoy vibrant, true-to-life visuals with enhanced depth, clarity, and color accuracy—perfect for creating an immersive and smooth viewing experience. Whether you're working, watching movies, or simply enjoying high-definition content, HDR10 makes every moment sharper and more engaging.
Experience smooth gameplay on the Q27B36X with a 144Hz refresh rate, 0.5ms MPRT response time, and IPS clarity. Featuring HDR10 and AdaptiveSync technology, it delivers vivid visuals and tear-free performance for competitive and immersive gaming.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 118.5% |
| Adobe RGB coverage | 87.7% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Backlight type | Direct LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 92.1% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Width (without stand) | 616 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 3.14 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | External |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Input current | 2.36 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Energy efficiency class (SDR) | Not available |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 205.6 mm |
| Height (with stand) | 447.4 mm |
| Weight (with stand) | 3.14 kg |
| Weight (without stand) | 2.86 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 92.1% |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Width (without stand) | 616 mm |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Login for pricing
|
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Login for pricing
|
Philips V Line Full HD LCD monitor 243...
Login for pricing
|
Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
Login for pricing
|
Philips V Line Full HD LCD monitor 243...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27B36X
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
243V7QDSB/00
|
273V7QDSB/00
|
243V7QJABF/00
|
| Manufacturer |
AOC
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Market positioning |
Consumer
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





