CRCA165C1
Login for pricing
Stock: 17
Rapid Power 165W USB-C Car Charger with 240W Charging Cable
  • 2x USB-C + USB-A Charging
  • 165W Power Delivery
  • Fast Charges Laptops, Phones & Tablets
  • 1m USB-C Cable Included
More Information
Charger type Auto
SKU CRCA165C1
EAN 9350784027283
Manufacturer ALOGIC
Availability Y
PDF URLs View PDF
Portable Power For Professionals
When you simply can’t afford to let your ability to work on the road go flat, the Rapid Power 165W Car Charger is the best-in-class solution for keeping high-power devices charged.
Whether your performance laptop is for crunching data on the go, or showing off your latest architectural masterpiece, the charger’s 140W USB-C output is more than enough to keep it running all-day at full-power without interruptions.
Fast Charge Up To Three Devices With 165W
There’s no need to choose which device needs power most - its three ports deliver 100W + 35W + 30W of power more than enough to fast charge most laptops, alongside two smaller devices such as: phones, tablets, eReaders, portable gaming systems and wireless earbuds.
Fast, Safe USB-C PD Charging
Performance
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Charger typeAuto
Charger compatibilityUniversal
Power source typeCigar lighter
USB Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to165 W
Design
Product colourBlack
Cable length1 m
Power
Maximum power140 W
Input voltage12 - 24 V
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage3.3 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)3 A
Port 1 output power140 W
Port 2 output power35 W
Port 3 output power30 W
Technical details
Cables includedUSB Type-C
Charger compatibilityUniversal
Power source typeCigar lighter
ManualYes
Ports & interfaces
Cable length1 m
Weight & dimensions
Width43 mm
Depth84 mm
Height45 mm
Weight95 g
Packaging data
Cables includedUSB Type-C
Packaging content
ManualYes
Colour
Product colourBlack
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Rapid Power 165W USB-C Car Charger with 240W Charging Cable ALOGIC Rapid Power 165W USB-C Car Char... Login for pricing