We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer B8 B248Y E computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
UM.QB8EE.E01
Login for pricing
Stock: 2
Acer B8 B248Y E, 61 cm (24"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
Category: Computer Monitors
Acer B8 B248Y E. Display diagonal: 61 cm (24"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Display surface: Matt, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.28 x 0.28 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Feet colour | Black |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 20 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 386319 |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 386319 |
| Other features | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
Acer B8 B248Y E computer monitor 61 cm...
Login for pricing
|
Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
Login for pricing
|
DELL 24 Monitor for Video Conferencing...
Login for pricing
|
DELL P2419H LED display 61 cm (24"...
Login for pricing
|
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Login for pricing
|
Philips E Line 328E1CA/00 LED display...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.QB8EE.E01
|
273V7QDSB/00
|
DELL-P2418HZM
|
DELL-P2419H
|
TD2430
|
328E1CA/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
Viewsonic
|
Philips
|
| Market positioning |
Business
|
Home
|
Business
|
Business
|
N/A
|
Home
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|





