FWD-32W8001/UK
Login for pricing
Available for backorder
32"Direct LED, WXGA (1366x768), 178/178, 16:09, 8GB, Wi-Fi, 32 kWh/1000h, 220 V - 240 V AC
More Information
SKU FWD-32W8001/UK
EAN 5013493459427
Manufacturer Sony
Availability N
The professional display that’s designed for business
See finer, clearer detail
Flexible mounting and installation
Greater peace of mind
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal81.3 cm (32")
Display resolution1366 x 768 pixels
Display brightness380 cd/m²
HD typeWXGA
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Native aspect ratio16:9
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate50 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Audio (L/R) in1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI input ports quantity3
RF input1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 200 mm
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Performance
PurposeCommercial
TV tuner integratedYes
Analog signal format systemNot supported
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
On Screen Display (OSD)Yes
HDCPYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
High Dynamic Range 10 (HDR10)Yes
HDCP version1.4
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)60 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50 Hz
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedAndroid 10
Internal storage capacity8 GB
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Width (with stand)733 mm
Height (with stand)468 mm
Depth (with stand)189 mm
Weight (with stand)5 kg
Display width733 mm
Display depth78 mm
Display height442 mm
Display weight4.9 kg
Packaging data
Package width801 mm
Package depth142 mm
Package height516 mm
Package weight7 kg
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Remote control typeRMF-TX520E
Packaging content
Stand includedYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Remote control typeRMF-TX520E
Power adapter includedYes
Technical details
VESA mountingYes
Stand includedYes
Panel typeIPS
Weight (with stand)5 kg
Thin Client
Internal storage capacity8 GB
Other features
Width (with stand)733 mm
Height (with stand)468 mm
Display technologyLED
Depth (with stand)189 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FWD-32W8001 Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LED Wi-Fi 380 cd/m² WXGA Black Built-in processor Android 10 Sony FWD-32W8001 Digital signage flat... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing