Neomounts LED-W400BLACK TV mount wall 32-55" - ultra-flat
SKU
LED-W400BLACK
Login for pricing
Stock: 4
More Information
Maximum weight capacity 35 kg
Maximum screen size 55 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU LED-W400BLACK
EAN 8717371446307
Manufacturer Neomounts
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts wall mount, model LED-W400BLACK is a fixed wall mount for flat screens up to 55". This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 1,8 centimetres.
Neomounts LED-W400BLACK is suitable for screens up to 55". The weight capacity of this product is 35 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole patterns between 100x100 and 400x400 mm.
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)35 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size81.3 cm (32")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount100 x 100 mm
Maximum VESA mount400 x 400 mm
Maximum screen size139.7 cm (55")
Maximum weight capacity35 kg
Ergonomics
Distance to the wall (max)1.8 cm
TypeFixed
Technical details
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight2.15 kg
Master (outer) case net weight10.8 kg
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Weight1.73 kg
Packaging data
Package width185 mm
Package depth55 mm
Package height565 mm
Package weight2.2 kg
Logistics data
Master (outer) case width580 mm
Master (outer) case length390 mm
Master (outer) case height185 mm