V11HB24040
Login for pricing
Stock: 11
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter, 36 dB, AC 100 - 240 V, 50/ 60 Hz, 440‎ x 362 x 151 mm, 9.2 kg, White
More Information
SKU V11HB24040
EAN 8715946737928
Manufacturer Epson
Availability Y
The EB-L890E delivers 8,000 lumens, WUXGA resolution with 4K Enhancement, HDR and advanced installation features. It offers up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a lens shift display, 1.6x zoom, and 10W speakers, it's ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN, and wireless.
8,000 lumens brightness with 4K Enhancement technology at 60Hz
Compact design with scalable images up to 500”
A lightweight design that simplifies transport and installation while delivering scalable images up to 500” for high-quality performance in any environment.
Effortless, flexible installation
Quiet operation
Instant connectivity with Apple AirPlay 2 and Miracast1
Making sustainable choices with Epson
Projector
Number of colours1.07 billion colours
Projector native resolutionWUXGA (1920x1200)
Projection distance (wide)1.4 - 14.8 m
Projection distance (tele)2.4 - 23.8 m
Native aspect ratio16:10
Screen size compatibility1270 - 12700 mm (50 - 500")
Contrast ratio (typical)5000000:1
Zoom capabilityYes
Keystone correction, vertical-30 - 30°
Keystone correction, horizontal-30 - 30°
Projection technology3LCD
Projector brightness8000 ANSI lumens
Zoom typeManual
Lamps
Light source typeLaser
Service life of light source20000 h
Service life of light source (economic mode)30000 h
Light source
Light source typeLaser
Lens system
Zoom capabilityYes
FocusManual
Focal length range20 - 31.8 mm
Aperture range (F-F)1.5 - 1.7
Horizontal lens shift range0 - 20%
Vertical lens shift range0 - 50%
Throw ratio1.35 - 2.2:1
Zoom typeManual
Video
Video colour modesCinema, DICOM simulation mode, Dynamic, Multi-projection, Natural, Presentation
Analog signal format systemNot supported
Full HDYes
3DNo
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Ports & interfaces
HDBaseT portYes
USB 2.0 Type-B ports quantity1
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity3
USB 2.0 ports quantity3
Serial interface typeRS-232C
DVI portNo
Service port typeUSB Type-B
USB 2.0 Type-A ports quantity2
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100 Mbit/s
Wi-FiYes
Storage
Card reader integratedNo
Sound emission
Noise level36 dB
Noise level (economic mode)26 dB
Technical details
Product colourWhite
HDCPYes
Performance
Market positioningEducation
HDCPYes
Noise level36 dB
Features
InteractiveNo
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Multimedia
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Design
Market positioningEducation
Cable lock slot typeKensington
Product colourWhite
Cable lock slotYes
PlacementCeiling, Desktop
Power
AC adapter output voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)450 W
Power sourceAC
Power consumption (typical)388 W
Power consumption (standby)0.4 W
Power consumption (economy mode)266 W
Security
Cable lock slot typeKensington
Cable lock slotYes
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-10 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight8.5 kg
Width440 mm
Depth340 mm
Height138 mm
Packaging content
Remote control includedYes
Batteries includedYes
Other features