LH55OMNESGBXEN
Login for pricing
Stock: 66
55", VA, FHD (1920 x 1080), 4000 nit, 6000:1, 178/178, 6 ms, WiFi, RJ-45, HDCP, HDMI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1253.4 x 724.2 x 54.5 mm, 23.1kg
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 4000cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH55OMNESGBXEN
EAN 8806094036138
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family OMN-S
PDF URLs View PDF
Clearance - Box Damage - 55 Black Large Format Display Full HD 4000 cd/m2 24/7 2x HDMI
Promote content in any storefront window
Foster brilliant presentation for all
Modernize space with slim design
The OMN Series delivers an immersive content with a remarkably slim 54.5mm depth. Its compact size makes the display a natural extension of the store as opposed to an addition that ties up valuable space.
Streamline content management
Deliver vibrant content with efficiency
Features
Screen Size55 Inch
ColourBlack
Brightness4000 cd/m2
Display Brightness Category1000+ cd/m2
Operation (Hours / Days)24/7
OrientationLandscape & Portrait
Contrast ratio (typical)4000:1
Resolution1920 x 1080 Pixels
Full HDYes
Response time6 ms
Operating temperature range (T-T)0 - 40
HDMI2
DisplayPort1
USB port1
Compatible with VESA-wall mounting system400 x 400 mm
Dimensions W/O Stand (W x H x D)1254.2 x 725 x 54.5 mm
Weight23.1 Kg
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness4000 cd/m²
HD typeFull HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)6000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor/outdoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)1.99 cm
Bezel width (side)1.99 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass A 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Performance
PurposeUniversal
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)450 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 5.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1253.4 mm
Display depth54.5 mm
Display height724.2 mm
Display weight23.1 kg
Packaging data
Package width1420 mm
Package depth178 mm
Package height879 mm
Package weight29.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass A 60950-1
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
RJ-45 output ports1
RJ-45 input ports1
Video out1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Features
Other features
RJ-45 output ports1
RJ-45 input ports1
Video out1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
Bezel width (top)1.99 cm
Bezel width (side)1.99 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0 Samsung OM55N-S Digital signage flat p... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing