We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC ED34VMS monitor mount / stand 86.4 cm (34") Desk Silver
SKU
ED34VMS
Login for pricing
Available for backorder
ALOGIC ED34VMS, Clamp, 12 kg, 86.4 cm (34"), 86.4 cm (34"), Silver
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | ED34VMS |
|---|---|
| EAN | 9350784106216 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | N |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
ALOGIC ED34VMS. Mounting: Clamp, Maximum weight capacity: 12 kg, Minimum screen size: 86.4 cm (34"), Maximum screen size: 86.4 cm (34"). Product colour: Silver
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 6 kg |
| Desk thickness (min) | 1.5 cm |
| Desk thickness (max) | 5 cm |
| Minimum screen size | 86.4 cm (34") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Silver |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 690 mm |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |