We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-x530L-52GTX-50 Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey
SKU
AT-X530L-52GTX-50
Login for pricing
Available for backorder
L3 Stackable Switch, 48x 10/100/1000-T, 4x SFP+ Ports and dual fixed PSU, EU Power Cord
- AlliedWare PlusTM Enterprise-class operating system
- VCStack up to 8 units locally or over distance to support resilient networking
- Ethernet Protection Switched Ring (EPSRingTM) and G.8032 ERPS supports high-speed resilient ring-based networks
- Dual load-sharing power supplies enable maximum uptime and minimal maintenance
- Active Fiber Monitoring secures fiber networks
Category: Network Switches
| SKU | AT-X530L-52GTX-50 |
|---|---|
| EAN | 0767035217048 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | N |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The x530L-52GTX stackable Gigabit Layer 3 switch is high-performing and feature-rich, with 48 x 10M/100M/1G ports, and 4 x 10G uplinks.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Tagged VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-X, 1000BASE-X |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Latency (10-100 Mbps) | 8.34 µs |
| Latency (1 Gbps) | 5.27 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.67 µs |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 130.9 Mpps |
| Number of VLANs | 4094 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Security algorithms | HTTPS, PEAP, SHA-2, SNMP, SSH-2, SSL/TLS, TTLS |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x |
| DHCP features | DHCPv6 client, DHCPv6 relay, DHCPv6 server |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Electromagnetic compatibility | EN55032 A, FCC A, VCCI A, ICES-003 A |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | UL, cUL, RoHS, UL60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-03, EN60950-1, EN60825-1, AS/NZS, 60950.1 |
| Performance | |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Noise level | 42 dB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Stackable | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 950 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Heat dissipation | 205 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Tagged VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 441 mm |
| Depth | 323 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.2 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 577 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 7.1 kg |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Noise level | 42 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Certificates | |
| Electromagnetic compatibility | EN55032 A, FCC A, VCCI A, ICES-003 A |
| Certification | UL, cUL, RoHS, UL60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-03, EN60950-1, EN60825-1, AS/NZS, 60950.1 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |