We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MSA and TAA 400GBase QSFP-DD Loopback Transceiver with 0dB Attenuation, -40 to 85C
SKU
QDD-LB-0DB-AO
Login for pricing
Available for backorder
MSA and TAA 400GBase QSFP-DD Loopback Transceiver with 0dB Attenuation, -40 to 85C
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | QDD-LB-0DB-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285803931 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This MSA compliant QSFP-DD loopback provides a simple solution to loopback testing on individual ports with the use of a cable assembly. It has 0dB of attenuation and is compatible with existing 400G QSFP-DD ports. All of our transceivers are built to comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards and are uniquely serialized and tested for data-traffic and application to ensure seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | QSFP-DD |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Ethernet interface type | 400 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 400GBASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Form factor | QSFP-DD |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | QSFP-DD |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Ethernet interface type | 400 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| UNSPSC-code | 43201553 |