We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MSA and TAA 400GBase-AOC OSFP to OSFP (850nm, OM3, Aqua, 3m) CMIS 4.0 CDR
SKU
OSFP4-400GB-AOC3M-CDR-AO
Login for pricing
Available for backorder
MSA and TAA 400GBase-AOC OSFP to OSFP (850nm, OM3, Aqua, 3m) CMIS 4.0 CDR
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | OSFP4-400GB-AOC3M-CDR-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285763921 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This is an MSA and TAA compliant compatible 400GBase-AOC OSFP to OSFP active optical cable, with CDR and CMIS 4.0 that operates over multi-mode fiber with a maximum reach of 3.0m (9.8ft). At a wavelength of 850nm, it has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This active optical cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | OSFP |
| Cable type | AEC |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 400 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 226 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | OSFP |
| Cable type | AEC |
| Cable length | 3 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 226 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |