We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MSA and TAA 4.25GBase Dual Rx SFP PIN Receiver (SMF, 1263.5nm to 1617.5nm, LC, DOM, 16dBm)
SKU
SFP-4GB-2RX-16DB-AO
Login for pricing
Available for backorder
MSA and TAA 4.25GBase Dual Rx SFP PIN Receiver (SMF, 1263.5nm to 1617.5nm, LC, DOM, 16dBm)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | SFP-4GB-2RX-16DB-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285824196 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This MSA compliant multi-rate SFP PIN receiver provides 4.25GBase dual Rx throughput with 16dBm sensitivity. It can operate at temperatures between 0 and 70C. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Wavelength | 1617.5 nm |
| Maximum data transfer rate | 4250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 4.25 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | RX-Bi |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Form factor | SFP |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Maximum data transfer rate | 4250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | 4.25 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Wavelength | 1617.5 nm |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| UNSPSC-code | 43201553 |