We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MSA and TAA 200GBase-CU QSFP56 to 2xQSFP56 Direct Attach Cable (Active Twinax, 1m, Infiniband HDR)
SKU
Q56-2Q56-200GB-ADAC1MIB-AO
Login for pricing
Available for backorder
MSA and TAA 200GBase-CU QSFP56 to 2xQSFP56 Direct Attach Cable (Active Twinax, 1m, Infiniband HDR)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | Q56-2Q56-200GB-ADAC1MIB-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285792808 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This is an MSA compliant 200GBase-CU QSFP56 to 2xQSFP56 Infiniband HDR direct attach cable that operates over active copper with a maximum reach of 1.0m (3.3ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 200 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 272 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 1 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 272 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |