We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks MSA and TAA 1000Base-BX SFP Transceiver (SMF, 1490nmTx/1570nmRx, 80km, LC, DOM, -40 to 85C)
SKU
SFP-1GB-BX47-U-80-I-AO
Login for pricing
Available for backorder
MSA and TAA 1000Base-BX SFP Transceiver (SMF, 1490nmTx/1570nmRx, 80km, LC, DOM, -40 to 85C)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | SFP-1GB-BX47-U-80-I-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285691064 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This MSA compliant SFP transceiver provides 1000Base-BX throughput up to 80km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1490nmTx/1570nmRx via an LC connector. This bidirectional unit must be used with another transceiver or network appliance of complementing wavelengths. It is capable of withstanding rugged environments and can operate at temperatures between -40 and 85C. All of our transceivers are built to comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards and are uniquely serialized and tested for data-traffic and application to ensure seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 1490 nm |
| Rx wavelength (max) | 1570 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | BX |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Form factor | SFP |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| UNSPSC-code | 43201553 |