We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Juniper Networks JNP-SFP-25G-DAC-2M to Intel XXVDACBL2M Compatible TAA Compliant 25GBase-CU SFP28 to SFP28 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
SKU
ADD-S28JUS28IN-P2M
Login for pricing
Available for backorder
Juniper Networks JNP-SFP-25G-DAC-2M to Intel XXVDACBL2M Compatible TAA Compliant 25GBase-CU SFP28 to SFP28 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-S28JUS28IN-P2M |
|---|---|
| EAN | 0195285531759 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Juniper Networks® JNP-SFP-25G-DAC-2M to Intel® XXVDACBL2M dual OEM compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 2.0m (6.6ft). It is 100% Juniper Networks® and Intel® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Juniper Networks® and Intel®'s individual cables and is built to meet or exceed Juniper Networks® and Intel®'s specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | JNP-SFP-25G-DAC-2M, XXVDACBL2M |
| UNSPSC-code | 26121609 |