We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Juniper Networks JNP-100G-AOC-2M to Intel XXVAOCBL2M Compatible TAA Compliant 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 Direct Attach Cable (850nm, MMF, 2m)
SKU
ADD-Q28JUS28IN-O2M
Login for pricing
Available for backorder
Juniper Networks JNP-100G-AOC-2M to Intel XXVAOCBL2M Compatible TAA Compliant 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 Direct Attach Cable (850nm, MMF, 2m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-Q28JUS28IN-O2M |
|---|---|
| EAN | 0195285720566 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Juniper Networks® JNP-100G-AOC-2M to Intel® XXVAOCBL2M dual OEM compatible 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 active optical cable has a maximum reach of 2.0m. It is 100% Juniper Networks® to Intel® compatible and has been programmed, uniquely serialized, data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This active optical cable will initialize and perform identically to Juniper Networks® and Intel®'s individual cables and is built to meet or exceed Juniper Networks® and Intel®'s specifications. This product complies with MSA (Multi-Source Agreement) standards and is TAA (Trade Acts Agreement) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 136 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 2 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 136 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |