We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks HP JL487A-1M to Intel XXVDACBL1M TAA Compliant 25GBase-CU SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 1m, Red)
SKU
ADD-S28HPS28IN-P1M-RD
Login for pricing
Available for backorder
HP JL487A-1M to Intel XXVDACBL1M TAA Compliant 25GBase-CU SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 1m, Red)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-S28HPS28IN-P1M-RD |
|---|---|
| EAN | 0199278028165 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This HP® JL487A-1M to Intel® XXVDACBL1M dual OEM compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 1.0m (3.3ft). It is 100% HP® to Intel® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to HP® to Intel®'s individual cables and is built to meet or exceed HP® to Intel®'s specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | HP/Intel |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 1 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | XXVDACBL1M |
| UNSPSC-code | 26121609 |