We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks HP J4858C to Fortinet FG-TRAN-SX Compatible TAA Compliant 1000Base-CU SFP to SFP Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
SKU
ADD-S1HPS1FT-PDAC2M
Login for pricing
Available for backorder
HP J4858C to Fortinet FG-TRAN-SX Compatible TAA Compliant 1000Base-CU SFP to SFP Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-S1HPS1FT-PDAC2M |
|---|---|
| EAN | 0195285220356 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This HP J4858C to Fortinet FG-TRAN-SX dual OEM compatible 1000Base-CU SFP to SFP passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 2.0m (6.6ft). It is 100% HP to Fortinet compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to HP and Fortinet's individual cables and is built to meet or exceed HP and Fortinet's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Fortinet/HP |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 544 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 544 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | J4858C, FG-TRAN-SX |
| UNSPSC-code | 26121609 |