We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks F5 Networks F5-UPG-QSFP+-6M-2 Compatible TAA 40GBase-SR4 QSFP+ Transceiver (MMF, 850nm, 6m, MPO, DOM)
SKU
F5-UPG-QSFP+-6M-2-AO
Login for pricing
Available for backorder
F5 Networks F5-UPG-QSFP+-6M-2 Compatible TAA 40GBase-SR4 QSFP+ Transceiver (MMF, 850nm, 6m, MPO, DOM)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | F5-UPG-QSFP+-6M-2-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285760586 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This F5 Networks® compatible QSFP+ transceiver provides 40GBase-SR4 throughput up to 6m over included multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via a 4xLC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent F5 Networks® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 4x LC |
| Connector 2 | MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 6 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | F5 Networks |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 4x LC |
| Connector 2 | MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 6 m |
| UNSPSC-code | 43201553 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 6 m |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201553 |