We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Embrionix GO2929-31CM Compatible TAA 3G SDI SFP Audio/Video Transceiver (SMF, 1310nm, 30km, LC, DOM, 0 to 70C)
SKU
GO2929-31CM-AO
Login for pricing
Available for backorder
Embrionix GO2929-31CM Compatible TAA 3G SDI SFP Audio/Video Transceiver (SMF, 1310nm, 30km, LC, DOM, 0 to 70C)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | GO2929-31CM-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285644053 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Embrionix® GO2929-31CM compatible SDI audio/video SFP transceiver provides 3G throughput up to 30km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1310nm via a duplex LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. This product features a non-MSA pin out. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Maximum transfer distance | 30000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 3 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Form factor | SFP |
| Compatibility | GO2929-31CM |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | 3 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 30000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| UNSPSC-code | 43201553 |