We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Dell AOC-SFP-10G-7M to Intel XAOCBL-7M Compatible 10GBase-AOC SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable (850nm, 7m)
SKU
ADD-SDESIN-AOC7M
Login for pricing
Available for backorder
Dell AOC-SFP-10G-7M to Intel XAOCBL-7M Compatible 10GBase-AOC SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable (850nm, 7m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-SDESIN-AOC7M |
|---|---|
| EAN | 0199278002967 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Dell® AOC-SFP-10G-7M to Intel® XAOCBL-7M dual OEM compatible 10GBase-AOC SFP+ to SFP+ active TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 7m. It is 100% Dell® to Intel® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Dell® to Intel®'s individual cables and is built to meet or exceed Dell® to Intel®'s specifications and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All of our dual OEM cables are Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 7 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 498 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 7 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 7 m |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 498 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | AOC-SFP-10G-7M, XAOCBL-7M |
| UNSPSC-code | 26121609 |