We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Cisco QSFP-4SFP25G-AOC20M to Mellanox MFA2P10-A020 Compatible TAA Compliant 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 Active Optical Cable (850nm, MMF, 20m)
SKU
ADD-Q28CIS28MX-O20M
Login for pricing
Available for backorder
Cisco QSFP-4SFP25G-AOC20M to Mellanox MFA2P10-A020 Compatible TAA Compliant 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 Active Optical Cable (850nm, MMF, 20m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-Q28CIS28MX-O20M |
|---|---|
| EAN | 0195285344854 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Cisco QSFP-4SFP25G-AOC20M to Mellanox MFA2P10-A020 dual OEM compatible 100GBase-AOC QSFP28 to 4xSFP28 active optical cable has a maximum reach of 20.0m (65.6ft). It is 100% Cisco to Mellanox compatible and has been programmed, uniquely serialized, data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This active optical cable will initialize and perform identically to Cisco and Mellanox's individual cables and is built to meet or exceed Cisco and Mellanox's specifications. This product complies with MSA (Multi-Source Agreement) standards and is TAA (Trade Acts Agreement) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 20 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 544 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 20 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 544 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | QSFP-4SFP25G-AOC20M, MFA2P10-A020 |
| UNSPSC-code | 26121609 |