We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Cisco CAB-SFP-2M-AO to Juniper Networks Compatible TAA 1000Base-CU SFP to SFP Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
SKU
ADD-S1CIS1JU-PDAC2M
Login for pricing
Available for backorder
Cisco CAB-SFP-2M-AO to Juniper Networks Compatible TAA 1000Base-CU SFP to SFP Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-S1CIS1JU-PDAC2M |
|---|---|
| EAN | 0195285868909 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Cisco® CAB-SFP-2M-AO to Juniper Networks® dual OEM compatible 1000Base-CU SFP to SFP passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 2.0m (6.6ft). It is 100% Cisco® to Juniper Networks® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Cisco® and Juniper Networks'® individual cables and is built to meet or exceed Cisco® and Juniper Networks'® specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | CAB-SFP-2M-AO |
| UNSPSC-code | 26121609 |