We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Brocade (Formerly) Compatible TAA Compliant 100GBase-CU QSFP28 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 4m)
SKU
QSFP-100GB-PDAC4M-BR-AO
Login for pricing
Available for backorder
Brocade (Formerly) Compatible TAA Compliant 100GBase-CU QSFP28 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 4m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | QSFP-100GB-PDAC4M-BR-AO |
|---|---|
| EAN | 0199278037952 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This is an Brocade (Formerly)® compatible 100GBase-CU QSFP28 to QSFP28 direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 4.0m (13.1ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 4 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 4 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |