We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Brocade (Formerly) Compatible TAA 40GBase-CU QSFP to 4xSFP+ Transceiver (Twinax DAC, 7m, Active)
SKU
QSFP-4SFP-ADAC7M-BR-AO
Login for pricing
Available for backorder
Brocade (Formerly) Compatible TAA 40GBase-CU QSFP to 4xSFP+ Transceiver (Twinax DAC, 7m, Active)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | QSFP-4SFP-ADAC7M-BR-AO |
|---|---|
| EAN | 0199278011488 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This is a Brocade (Formerly) compliant 40GBase-CU QSFP+ to 4xSFP+ direct attach cable that operates over active copper with a maximum reach of 7m. It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with Brocade (Formerly) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable type | AEC |
| Cable length | 7 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 498 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable type | AEC |
| Cable length | 7 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 7 m |
| Package width | 356 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 498 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| Compatibility | QSFP-4SFP-ADAC7M |
| UNSPSC-code | 26121609 |