We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Arris RR4010-00-PI Compatible TAA 4.25GBase Dual Rx SFP APD Receiver (SMF, 1263.5nm to 1617.5nm, LC, DOM, 23dBm)
SKU
RR4010-00-PI-AO
Login for pricing
Available for backorder
Arris RR4010-00-PI Compatible TAA 4.25GBase Dual Rx SFP APD Receiver (SMF, 1263.5nm to 1617.5nm, LC, DOM, 23dBm)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | RR4010-00-PI-AO |
|---|---|
| EAN | 0195285824363 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Arris® RR4010-00-PI compatible multi-rate SFP APD receiver provides 4.25GBase dual Rx throughput with 23dBm sensitivity. It can operate at temperatures between 0 and 70C. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Wavelength | 1617.5 nm |
| Maximum data transfer rate | 4250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 4.25 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | RX-Bi |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Arris |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Arris |
| Form factor | SFP |
| Compatibility | RR4010-00-PI |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP, LC |
| Maximum data transfer rate | 4250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | 4.25 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Wavelength | 1617.5 nm |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| UNSPSC-code | 43201553 |