We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Arista Networks CAB-D-4Q-400G-1M to Mellanox MCP7F60-W001R30 Compatible TAA 400GBase-CU QSFP-DD 400G to 4xQSFP56 100G PAM-4 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 1m)
SKU
ADD-Q4ARQ56MX-P1M
Login for pricing
Available for backorder
Arista Networks CAB-D-4Q-400G-1M to Mellanox MCP7F60-W001R30 Compatible TAA 400GBase-CU QSFP-DD 400G to 4xQSFP56 100G PAM-4 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 1m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | ADD-Q4ARQ56MX-P1M |
|---|---|
| EAN | 0195285754257 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This Arista Networks® CAB-D-4Q-400G-1M to Mellanox® MCP7F60-W001R30 compatible 400GBase-AOC QSFPDD to 4xQSFP56 passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 1.0m (3.3ft).It is 100% Arista Networks® to Mellanox® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Arista Networks® and Mellanox®'s individual cables and is built to meet or exceed Arista Networks® and Mellanox®'s specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | 4x QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 400 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 181 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | 4x QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 1 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090, 85176200 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 26121609 |