We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 10G-SFPP-TWXP0301-AO InfiniBand/fibre optic cable 3 m
SKU
10G-SFPP-TWXP0301-AO
Login for pricing
Available for backorder
Brocade 10G-SFPP-TWX-P-0301 Compatible TAA Compliant 10GBase-CU SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 3m)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | 10G-SFPP-TWXP0301-AO |
|---|---|
| EAN | 0821455688472 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
This is a Brocade 10G-SFPP-TWX-P-0301 compatible 10GBase-CU SFP+ to SFP+ direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 3.0m (9.8ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Conductor material | Copper |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |