We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ADATA UV240 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2.0 Blue, White
SKU
AUV240-64G-RWH
- Convenient quick flip-cap capless design
- Wide capacity range: 32GB to 64GB
- Available in 2 color schemes to present your personal style
- Includes a strap hole to attach to lanyard or keychain
- High compatibility: PCs, tablets, smart TVs, in-car systems, game consoles, home entertainment systems and more
Category: USB Flash Drives
| SKU | AUV240-64G-RWH |
|---|---|
| EAN | 4711085943118 |
| Manufacturer | ADATA |
| Availability | N |
| PDF URLs |
View PDF |
Don’t you just hate it when you lose the cap to your USB drive? Well, hate no more. Introducing the ADATA UV240 USB flash drive with a convenient flip cap that you’ll never misplace.
Open with a Simple Flick
Don’t you just hate it when you lose the cap to your USB drive? Well, hate no more. Introducing the ADATA UV240 USB flash drive with a convenient flip cap that you’ll never misplace.
Three Colors to Choose from
The UV240 comes in black, red and white. Pick the hue that best suits you.
A Range of Capacities
The UV240 comes in capacities ranging from 32GB to 64GB. Big or small, there’s a capacity for you.
Make it Yours
A lanyard hole offers convenience and personalization. Attach the UV240 to a lanyard or keychain for easy carrying, or accessorize it with something that’s uniquely you.
Near universal compatibility
The list of UV240-compatible devices goes on as far as the eye can see. PCs, tablets, smart TVs, in-car systems, game consoles, home entertainment systems, and more.
Open with a Simple Flick
Don’t you just hate it when you lose the cap to your USB drive? Well, hate no more. Introducing the ADATA UV240 USB flash drive with a convenient flip cap that you’ll never misplace.
Three Colors to Choose from
The UV240 comes in black, red and white. Pick the hue that best suits you.
A Range of Capacities
The UV240 comes in capacities ranging from 32GB to 64GB. Big or small, there’s a capacity for you.
Make it Yours
A lanyard hole offers convenience and personalization. Attach the UV240 to a lanyard or keychain for easy carrying, or accessorize it with something that’s uniquely you.
Near universal compatibility
The list of UV240-compatible devices goes on as far as the eye can see. PCs, tablets, smart TVs, in-car systems, game consoles, home entertainment systems, and more.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |
| Design | |
| Product colour | Blue, White |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.2 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 8.3 mm |
| Depth | 54.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Strap mount | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Strap mount | Yes |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Blue, White |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |
| Housing material | Plastic |
| Strap mount | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |