We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ADATA UC310 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) White
SKU
UC310-256G-RWH
- Convenient capless swivel
- Simple, stylish, lightweight, and portable
- Fast and hassle-free file transfer
- Capacities up to 256GB
Category: USB Flash Drives
| SKU | UC310-256G-RWH |
|---|---|
| EAN | 4711085949295 |
| Manufacturer | ADATA |
| Availability | N |
Capless Swivel Design
A capless swivel conveniently exposes the USB interface with a simple turn. In addition to being dustproof, users no longer need to worry about misplacing a protective cap.
Stylish and Portable
Choose your favorite color ! The UC310 is available in a number of colors and its minimalistic shape lets you show off your personal taste and style.
Fast Transfers - No More Waiting Around
Thanks to USB 3.2 Gen 1, the UC310 delivers data in up to 5Gbps for convenience and efficiency from one super-compact device via simple plug n play. It's also backward compatible with USB 2.0.
All the Space You Need
Does your storage device have enough space? The UC310 does! It's got enough for your 4K video and more with up to 256GB capacity. You won't need to worry about capacity anymore when archiving and editing videos and photos.
A capless swivel conveniently exposes the USB interface with a simple turn. In addition to being dustproof, users no longer need to worry about misplacing a protective cap.
Stylish and Portable
Choose your favorite color ! The UC310 is available in a number of colors and its minimalistic shape lets you show off your personal taste and style.
Fast Transfers - No More Waiting Around
Thanks to USB 3.2 Gen 1, the UC310 delivers data in up to 5Gbps for convenience and efficiency from one super-compact device via simple plug n play. It's also backward compatible with USB 2.0.
All the Space You Need
Does your storage device have enough space? The UC310 does! It's got enough for your 4K video and more with up to 256GB capacity. You won't need to worry about capacity anymore when archiving and editing videos and photos.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Swivel |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | White |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 58 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/8.1/10/11, Mac OS X 10.6+, Linux Kernel 2.6+ |