We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer 8GB PC3-12800 memory module 1 x 8 GB DDR3
SKU
KN.8GB0G.015
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | KN.8GB0G.015 |
| EAN | 4054317464068 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | N |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |