We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer 8GB DDR3L memory module 204-pin SO-DIMM
SKU
KN.8GB07.020
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3L |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Component for | Notebook |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | KN.8GB07.020 |
| EAN | 5711783995746 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | N |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | Aspire Vn7-591G Travelmate P236-M Travelmate P276-Mg |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Features | |
| Compatible products | Aspire Vn7-591G Travelmate P236-M Travelmate P276-Mg |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |